100 днів земельній реформі!

При всіх своїх відчутних перевагах земельна реформа, яка відзначила напередодні 100 днів з моменту запуску, має не менш істотний недолік. Закон про ринок землі, який вступив в дію 1 липня, не дає землевласникам відчути себе справжніми господарями своєї землі.

100 днів земельній реформі! - Агро-Інвест

https://petition.president.gov.ua/petition/124380

 

Те, про що неодноразово говорив Президент країни, після чого за ним повторювали компетентні чиновники. Нормативно-правовий акт ніби як відкриває чимало можливостей громадянам України, але в той же час ніяк не визначає методи, щоб звільнити їх від кабальних договорів оренди, укладених багато років потому.

Як уже зазначали аналітики Земельного агентства “Агро-Інвест”, більшість пайовиків практично є заручниками своїх договорів оренди. Через незнання прав і реального фінансового стану речей наші співгромадяни здавали свої сільськогосподарські ділянки в оренду на дико невигідних умовах. Мізерна пайова плата, а головне термін, на який земля насправді віддавалася в чужі руки: від 30 до 50 років – це вже була класична оренда, а, за суттю, передача багатого і щедрого чорнозему в дар. Ціна землі з моменту укладення договорів росла, але з людьми, як і раніше розраховувалися мішком борошна і тисячею гривень. До сих пір у багатьох господарствах замість ринкової орендної плати раз на рік до пару тисяч гривень вручають макарони з гречкою. Орендарі і не думають підвищувати ставку, прекрасно розуміючи, своє вигідне становище. І викуповувати землю їм теж не треба, принаймні за ринковою вартістю.

І ось, відкрився ринок землі, господарі згадали про свої угіддя, про можливості, які може обіцяти їх продаж, але перераховані вище перешкоди гальмують реформу. “Агро-Інвест” акцентував увагу клієнтів, що земля, яка перебуває в оренді – не найпривабливіший товар для покупця. Чим довгостроковіша оренда, тим дешевше земля. Тільки тоді можна говорити про вартість гектара землі від 1000 доларів, коли ділянка не обтяжена невигідною довгостроковою орендною угодою. Але динаміка перших ста днів реформи не вселяє оптимізм – операцій купівлі-продажу могло бути в рази більше, якби у землевласників була можливість вийти з орендних зобов’язань. Можливість одностороннього розірвання договорів оренди не тільки підвищить вартість землі, а й створить здорову конкуренцію, що підвищить і орендну плату. Це можна назвати орендною економічною амністією.

У зв’язку з цим Земельне агентство “Агро-інвест” ініціює перший крок на шляху до перегляду ряду законів, пов’язаних з ефективною дією ринку землі. Експерти агентства подали петицію на президентському порталі, в якій просять голову держави стати каталізатором впровадження більш ефективної земельної реформи. Кінцева точка
на даному етапі – прийняття закону, який дозволить власникам землі в односторонньому порядку розривати угоду з орендарем.
Щоб Президент звернув увагу на петицію і розглянув її, за три місяці документ повинні підтримати 25 тисяч нашіх співгромадян. Ми впевнені, що в нашій країні набагато більше зацікавлених сільгоспвиробників, активних учасників земельних процесів, які бажають справедливих умов гри. Чим швидше ми наберемо 25 тисяч голосів “за”, тим оперативніше президент і його оточення ініціюють перегляд законодавства.

В іншому випадку земельна реформа ризикує повторити долю багатьох інших задекларованих “змін на краще”. Ринок землі на рівних умовах для всіх – запорука успішної, реально демократичної держави.

12/10/2021