Велика гра: в міністерстві визначили стартову ціну гектара землі

Ринок землі сільгосппризначення за перші тижні повноцінного функціонування вже встиг обрости конкретикою. Причому, на офіційному рівні. Головний висновок – експерти і аналітики сфери АПК не помилилися. Міністр агропромислового комплексу і продовольства Роман Лещенко озвучив середню вартість українських чорноземів. 40 тисяч гривень за гектар. Така вартість гектара стала каталізатором помірної активності на ринку купівлі-продажу. більше 5 тисяч га вже змінили власника. Угод було здійснено на суму 210 мільйонів гривень.

Велика гра: в міністерстві визначили стартову ціну гектара землі - Агро-Інвест

Найактивніше процес пішов в Полтавській, Тернопільській і Кіровоградській областях. У Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру в свою чергу повідомляють – нинішні розклади в питаннях володіння сільгоспугіддями зовсім скоро підуть в історію. Причиною тому динаміка ринку. Це поки зараз, влітку 2021-го року трохи більше 100 юридичних осіб та трохи більше 1000 фізосіб володіють ділянками по 100 гектар, а велика частина з цього списку має при собі і більше 1000 гектарів. У держслужбі впевнені: нові правила гри, прописані на законодавчому рівні, такий переділ унеможливлять. На ринку поступово буде з’являтися все більше покупців і продавців. Першу хвилю зростання і тих, і інших можна чекати до початку осінньої посівної кампанії. В такому випадку придбаний товар не просто “припадає пилом на полиці”. Його взято в роботу, навколо ділянки крутяться гроші. І через 6-7 місяців при грамотному підході щедрий урожай озимих додає до вартості гектара придбаної землі ще кілька тисяч гривень.

До слова, ще один плюс на користь аргументу збільшення грошово-земельних відносин – нинішня збиральна кампанія. Навіть проблемна в минулому році Одеська область показала влітку 2021-го гідний результат – аграрії вже не панікують, адже багато в їх справі залежить не стільки від погоди, скільки від технічного оснащення. Кількість державних програм, спрямованих на підтримку дрібних землевласників, насправді велика, в них просто треба розбиратися. Технічним забезпеченням фермерів займаються однаково успішно, як вітчизняні, так і зарубіжні підприємства. Перешкод, щоб почати на якісному рівні обробляти землю і управляти сільським господарством, сьогодні немає.

Однак відкриття ринку землі додасть конкурентної складової не тільки в середовищі “технарів”, але і “теоретиків”. В даному випадку мається на увазі юридичний супровід оформлення земельних угод. Земля буде дорожче оцінюватися в тій громаді, де більш доступні і готові  технопарки, а також де формується грамотне юридичне лобі. До кінця року середня вартість гектара землі сільгосппризначення з урахуванням всіх описаних факторів скоріш за все  подолає психологічну позначку в 40 тисяч гривень.

11/08/2021