Королі полів: кому на селі жити добре?

Говорячи про переваги, які відкриваються перед інвесторами і власниками паїв після запуску ринку землі, ми не повинні забувати і про тих, хто чинить опір прийнятим законом на місцях. Згадайте, хто найактивніше протестував проти земельної реформи, вводячи в оману робітничий клас і залякуючи людей праці різними інформаційними небилицями. Основна маса – фермери середньої руки, керівники сільгосппідприємств, які давно розбагатіли на довірливих жителів сіл, ОТГ, райцентрах.

Королі полів: кому на селі жити добре? - Агро-Інвест

Відразу обмовимося – далеко не про всіх аграріїв середньої та вищої ланки йтиметься. Безумовно, серед них є законослухняні громадяни, що чесно виплачують податки і пайову частку селянам. Ці люди знають, що таке “соціальна відповідальність” бізнесу. Вони беруть активну участь у розвитку громади. Заробляючи самі вони при цьому не прирікають на жебрацьке існування сотні своїх земляків.

Але чим далі від обласного центру, тим сміливіше і десь навіть нахабніше стають глави агрофірм. На жаль, і в 21-му столітті в Україні є цілі райони, де не ловить телефонний зв’язок, не проведений інтернет. Основне джерело інформації – чутки і “страшилки”, які запускаються “господарем села”, тобто місцевим сільгоспмагнатом, про проблеми ринку землі. Протягом десятиліть селяни в якості пайовий частки від таких “королів полів” отримували по 3-4 мішка зерна, щоб прогодувати худобу, мішок не самого якісного борошна і п’ять літрів соняшникової олії. Раз на рік. День видачі пайової частки в більшості сіл України – справжнє свято. Свято зі сльозами на очах, так і хочеться додати. Жителі глибинки впевнені, що “пан” з ними до кінця чесний і, зрозуміло, вдячні йому за такі “подарунки”. Тільки це зовсім не подарунки, а лише частина того, що законно належить людям, які здають свою землю в оренду. Простим роботягам рідко показують договори, за якими вони віддавали свої землі в оренду агропідприємству. Проблема і в самій психології наших співвітчизників. Повторимося – вони вдячні навіть цьому. Вони шкодують фермера, постійно (з його слів) принижуємого державою, який страждає від негоди і несправедливості банківської системи. А якщо орендар ще й дві лампочки вкрутить в ліхтарі на головній площі громади і з панського плеча виділить гроші на асфальтування 200 метрів дороги, то він вже недоторканний авторитет. Без нього не вирішується жодне питання. Навіть якщо це питання слабо відноситься до сільського господарства. А те, що більшу частину часу цей фермер проводить на курортах і раз на півроку змінює машину – ну так заслужив, впевнена співчуваюча від щирого серця публіка.

І ось цей земельний авторитет “рятує” рідне село від “іноземного капіталіста” або великого агро-холдингу, які ось-ось “за безцінь заберуть землю”. Сам фермер готовий викупити пай за 600-700 доларів. Люди-то не знають, що ринкова ціна істотно перевищує 1000 доларів за гектар.

Власне, одне із завдань земельного агентства “Агро-інвест” –  роз’яснити власникам паїв, які хочуть продати свої гектари, але з різних причин проживають в інформаційному вакуумі, їх права та ситуацію на ринку. Реальну ситуацію, а не ту, що протягом довгого часу малював їм орендар.

13/08/2021