На замітку початківцям фермерам: закони, кредити, обережний бізнес

За спостереженнями експертів і консультантів Земельного агентства “Агро-Інвест” серед учасників ринку землі чимало відносних новачків. Це молоді підприємці, які обрали сільське господарство в якості вкладення інвестицій і бачать в землі більше перспектив, ніж, наприклад, в нерухомості або автомобільному бізнесі

На замітку початківцям фермерам: закони, кредити, обережний бізнес - Агро-Інвест

Щоб знати про всі переваги відкритого ринку землі, потрібно, зокрема, володіти основною інформацією про державні програми, урядові постанови і поточні зміни в чинному законодавстві.

Повторимося, вважати державні інститути на 100 відсотків компаньйоном все ж ризиковано. Але і заперечувати, що Рада і Кабмін ніяк не стимулюють просування земельної реформи, теж неправильно.

Отже, на минулому тижні був прийнятий важливий закон про кредитування невеликих агропідприємств. Кредитування бізнесу – те, що чи не в першу чергу хвилює початківців фермерів і не дуже досвідчених землевласників. Стартового капіталу не так багато, потрібна страховка. Ось подібними рішеннями на законодавчому рівні така страховка і надається. Про кредитні програми (не тільки на покупку техніки, а й на придбання сільськогосподарської ділянки) відомо давно, але цієї осені законодавець пропрацював ще кілька питань, пов’язаних з кредитуванням сільгоспвиробників. Причому, таких сільгоспвиробників, які працюють з невеликими площами – близько 500 гектар. Давайте розбиратися.

По-перше, звернемо увагу на прийнятий законопроект. Про Фонд часткового гарантування кредитів в сільському господарстві. Закон визначає правовий статус, особливості утворення та засади діяльності такого Фонду. Документ встановлює порядок визначення критеріїв суб’єктів підприємництва та фінансових установ, зобов’язання за кредитними договорами між якими можуть гарантуватися Фондом.

Важливо розуміти, що Фонд – небанківська, фінансова установа з особливим статусом. Його завдання – забезпечити підтримку малого і середнього підприємництва, фізичних осіб – підприємців, які здійснюють діяльність в галузі сільського господарства. Фонд гарантує аграріям підтримку за кредитними договорами.

Але є нюанс: гарантії надаються лише за кредитами, наданими фінансовими установами, які уклали договір про співпрацю з Фондом. Фонд надає гарантії в обсязі до 50% непогашеної суми основного боргу на термін дії кредитного договору, але не більше ніж на 10 років. У разі, якщо кредит надається з метою придбання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, Фонд надає гарантії за умови передачі таких земельних ділянок в заставу кредитодавця.

Відзначимо, що і цей закон народжувався в серйозних муках і дискусіях. Обговорювали в парламенті створення такого фонду ще 2020 року.  Правда тоді йшлося про підтримку аграріїв, які обробляють 200 гектарів сільгоспземель. Державним бюджетом України на 2020 рік передбачалися кошти для формування статутного капіталу Фонду часткового гарантування кредитів в сільському господарстві в обсязі 240 млн гривень Після правок площа зросла в 2,5 рази. Напевно, стане відчутнішою і статутний капітал Фонду, про що ми будемо знати вже після всіх змін в бюджет-2022.

16/11/2021