Набір висоти в нормі: вартість гектара сільгоспземель в найближчі 10 років буде тільки зростати

За даними Державного земельного кадастру на 2020 й рік площа сільськогосподарських земель в Україні становить майже 43 мільйони гектар. Це, до речі, більше 70% всієї землі, яка є в нашій країні. 40% від усіх сільгоспугідь – родючий грунт, породисті і багатющі чорноземи. А тому не дивно, що на рівні уряду і парламенту стартову вартість гектара нашого чорнозему визначили в районі тисячі доларів. Середня ж ціна гектара буде коливатися на рівні 40-60 тисяч гривень.

Набір висоти в нормі: вартість гектара сільгоспземель в найближчі 10 років буде тільки зростати - Агро-Інвест

Цифри залежать в тому числі і від розташування ділянок. Причорноморські плантації можуть досягати в ціні і 70 тисяч гривень за гектар. Останні роки багато говорилося про посушливий клімат саме півдня Одеської області. Але питання відновлення зрошувальних систем зрушилося з місця. У місцевої та центральної влади є проекти на відродження Дунайсько-Дністровської системи. Буде вода незалежно від “глобального потепління”, буде зростати  в ціні і земля біля Чорного моря. Це може бути і 2,5 і 3 тисячі доларів за гектар.

Також можна інвестувати в землю, яка територіально розташована в центрі України – традиційно Вінницька, Черкаська, Полтавська області вважаються ефективними для ведення сільськогосподарського бізнесу. І, відповідно, урожай зернових рідко доходить до “негативних цифр”. Це зона “не ризикованого землеробства”.

Аналітики ринку і чиновники профільного міністерства дивлячись на те, як щорічно на 5-10 відсотків підвищується вартість оренди землі, роблять висновок: починаючи з 2024 року, коли на ринок вийдуть юридичні особи, вартість гектара буде рости в тій же динаміці, 5-10 відсотків на рік. Агропромисловий сектор досить капіталізований, це половина всієї валютної виручки країни і 20% внутрішнього валового продукту.

Закон дозволяє одній фізособі придбати не більше 100 гектар землі. Але навіть ця площа в найближчому майбутньому представлятиме солідний капітал. Власник не засіяної нічим ділянки на руках буде мати від 150 до 300 тисяч доларів за сто куплених гектар. З кожним роком питома вага капіталу буде зростати. Оскільки земельні ресурси обмежені, то з часом за право придбати ділянку підвищиться конкуренція. Зростання конкуренції – плюс сотня доларів до вартості гектара.

Обмеженість земельних ресурсів сільськогосподарського призначення проявляється в тому, що далеко не кожну ділянку можна  засіяти ячменем або рапсом. Землі під забудову багато і буде  ще більше. Подивіться, яку популярність знаходять аукціони, які проводить фонд держмайна. Великі і середні гравці будівельного ринку, ринку житла активно беруть участь у викупі територій колишніх заводів, дитячих таборів, пенітенціарних установ. Все це продається і купується з метою зведення торгового центру (одного з мільйона існуючих) або висотки (однієї з мільярда). Наскільки перспективні вкладення в таку нерухомість? Наскільки істотний  капітал, що крутиться навколо купівлі-продажу ТЦ або новобудов в не дуже благополучних районах на місці колишніх в’язниць? Питання риторичне.

А ось пшеницю або соняшник на місці занедбаного заводу не виростиш. Чорнозем сам по собі не з’явиться.

А тому сільгоспугіддя – це величина постійна, а значить і стабільна. Але це якраз та стабільність, яка дозволяє без явного ризику вкладатися і заробляти. Досить стежити за ринком зернових, мати надійний юридичний захист, і можна займатися середньостроковим плануванням земельно-фінансових відносин.

03/08/2021