Ніщо не вічне: як закон про ринок землі еволюціонував у стінах парламенту

Продовжується збір підписів на підтримку петиції, ініційованої Земельним агентством “Агро-інвест”. Нагадаємо, кілька тижнів тому аналітики компанії запропонували внести важливі зміни до закону про ринок землі, який діє з 1 липня 2021 року.

Ніщо не вічне: як закон про ринок землі еволюціонував у стінах парламенту - Агро-Інвест

Зокрема йдеться про можливість власникам земельних ділянок сільгосппризначення в односторонньому порядку розривати кабальні угоди з орендарями. Чим довше термін оренди угоди, тим нижче цінується земля на ринку, що відкрився. По суті, господарі землі через такі угоди такими не є.

Проте у суспільстві є певний відсоток недовіри. Не так до формату петицій на сайті президента, як до оперативності розгляду зміни чи правок до закону. Втім, закон про ринок землі — документ, цілком схильний до змін та переглядів. А потім, якщо необхідну кількість голосів за перегляд деяких його пунктів буде зібрано, то є всі підстави вважати, що депутати займуться внесенням необхідних поправок для вдосконалення документа.

Нагадаємо, що сам закон розглядався не один місяць і навіть не один рік. Від першого до другого читання народні обранці розглянули кілька тисяч правок! Так, між першим та другим читанням закону додався пункт про те, що купувати ділянки можуть фізособи, ОТГ та українськи компанії та ще й банки. Ще одна знакова зміна до закону про ринок землі стосувалася допуску іноземців. У початковій версії закону громадяни з-за кордону допускалися на ринок у 2024 році. Але після поправок з’явилася стаття в законі про референдум.

Мало хто вже пам’ятає, але пункт лише про безготівкові операції купівлі-продажу землі сільгосппризначення також додався в результаті обговорень та змін до нормативно-правового акту. Ще одна новела порівняно із початковим змістом закону: площа дільниць. яка фігурувала у угодах. Спочатку йшлося про обсяг концентрації земель у розмірі 200 тисяч гектарів. Це після перегляду цифра змінилася до 10 тисяч гектарів. Ще один цікавий пункт, змінений у законодавстві, стосувався заборони продажу землі біля державного кордону. У першому читанні на це не звернули уваги, натомість після обговорення народні депутати вирішили: продавати ділянки, розташовані ближче ніж за 50 кілометрів до держкордону, іноземцям не будуть. Навіть, якщо референдум покаже інші результати.

Ще одну зміну в земельне законодавство можна вважати суперечливою та спірною — поправка передбачає пріоритетне право орендаря розпоряджатися ділянкою (зрозуміло, за згодою землевласника). Спочатку цього не було прописано у документі. Але парламентське лобі фермерів зіграло свою роль. Тепер цікаво інше: чи знайдуться в парламенті захисники прав реальних землевласників, які протягом багатьох років страждали від ненайчесніших договорів із орендарями?

Як бачимо, поправки до земельної реформи мали різний характер. Не можна сказати, що всі вони пішли на користь ринку землі. Але сам факт, що закон — величина не постійна, а може переглядатись, вселяє надію на оптимізм у аналітиків Земельного агентства “Агро-інвест”. Інтереси власників паїв мають нарешті вийти на передній план.

 

 

05/11/2021