Оцінювати по-новому: Кабмін представив нову методику нормативної грошової оцінки землі

Кінець року несе важливі зміни для всіх без винятку землевласників. Кабінет Міністрів затвердив новий порядок нормативної грошової оцінки.

Оцінювати по-новому: Кабмін представив нову методику нормативної грошової оцінки землі - Агро-Інвест

На думку ряду експертів йдеться про спрощену уніфіковану методику розрахунку. Аналітики Земельного агентства “Агро-інвест” продовжують знайомити читачів порталу, серед яких, напевно, чимало активних гравців ринку землі, з останніми новинами, що долинають зі столичних владних кабінетів.

Для початку варто наголосити, що з кінця 1990-х в Україні склалися три окремі підходи до нормативної грошової оцінки земель: оцінка земель населених пунктів, оцінка земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів та оцінка земель сільськогосподарського призначення. Як наслідок, зазначають у мінагрополітиці, показники оцінки сусідніх ділянок могли дуже відрізнятися між собою. “У громади була необхідність розробляти та затверджувати три різні види технічної документації. Аграрії, промисловці, органи місцевого самоврядування знають, скільки економічних питань прив’язано до НДО земельних ділянок. Без неї не можна внести плату за землю, ні продати майно, ні здати його в оренду”, — заявив міністр Роман Лещенко.

Той варіант розрахунку нормативної грошової оцінки, який анонсує міністр Роман Лещенко, буде  починаючи з грудня 2021 — січня 2022 року працювати так: площа земельної ділянки, яка підлягає оцінці, множиться на чітко визначений норматив капіталізованого рентного доходу і п’ять цілком конкретних коефіцієнтів. Ці коефіцієнти характеризують регіональні та зональні фактори розташування земельної ділянки, її цільове призначення, належність до певної категорії земель, а також індексацію нормативної грошової оцінки земель за період від затвердження нормативу капіталізованого рентного доходу до дати проведення оцінки. Для земель сільгосппризначення норматив дорівнює 27,5 тисячам гривень.

За словами міністра, тепер на кінцевий результат оцінки впливатиме те, наскільки близько земельна ділянка розташована до великих міст чи курортно-рекреаційних об’єктів, чи є вплив радіаційного забруднення. Простіше кажучи, незначних чинників у цьому питанні не буде. На розмір нормативної фінансової оцінки впливатиме все: від території до фактичного зносу землі.

Застаріла методика часом призводила до казусів на ринку землі. Ось, наприклад, Одеська область. На постраждалі від посухи землі Одещини за застарілою методикою грошової оцінки ціна утворилася значно вищою, ніж на землі в регіонах, з регулярними опадами та вищою врожайністю. 31 тисяча за гектар проти 26 тисяч. З одного боку, громадяни не в змозі викуповувати землю за такою ціною, а з іншого — люди не хочуть купувати ділянки на території, яка для подальшого землеробства є досить ризикованою.

Нова методика вже викликала суперечки та за словами представників Асоціація міст України може призвести до втрат місцевих бюджетів. Однак плюсів при детальному аналізі все ж таки більше. Це справді довгоочікуваний документ, який зможе забезпечити єдиний підхід до оцінки землі та встановити відносно справедливий цінник за гектар. 2022 рік вже більш точно покаже ефективність нових методів оцінки землі

26/11/2021