Панікувати не на часі: зростання цін на газ як каталізатор переходу на альтернативні джерела енергії та органіку

Світове зростання цін на блакитне паливо, яке оперативно дійшло і до України – серйозний виклик для вітчизняної промисловості. Ми вже бачимо, як найбільші виробничі потужності країни припиняють свою роботу (наприклад, Одеський припортовий завод), а деякі муніципальні теплопостачальні підприємства просять населення оплачувати послуги … наперед: мовляв, ви оплатите за тепло, якого не було у вас в вересні, щоб ми могли купити газ.

Панікувати не на часі: зростання цін на газ як каталізатор переходу на альтернативні джерела енергії та органіку - Агро-Інвест

Привід нинішня ситуація на світовому газовому ринку панікувати українському агропромисловому комплексу? Експерти Земельного агентства “Агро-Інвест” переконані: стверджувати, що для сільського господарства нашої країни настануть непрості часи і обробляти землю стане невигідно, передчасно і необачно.
Зрозуміло, в наших реаліях, від своєчасних поставок газу на наші сільгосппідприємства залежить багато чого. Це і надійна робота елеваторів і зернотоків, це і безперебійне функціонування машинно-тракторних бригад, це і заготівлі кормів і виробництво добрив. Є паливо – є тепло і світло, тут все очевидно. Але прогресивні фермери-землевласники вже не перший рік свій бізнес будують без газової залежності.
Так, поки таких відносно невеликий відсоток від загального числа. Однак, коли ціна за блакитне паливо коливається в районі півтори тисячі доларів за тисячу кубів, саме життя запропонує звернути увагу на варіанти подешевше і ефективніше, щоб налагодити беззбиткове агровиробництво. За даними 2017 року частка енерговиробництва на основі альтернативних джерел склала 4,4%, при цьому основну масу – 3,4% – займала енергія біопалива і відходів. У 2020 році частка електроенергії з відновлюваної енергетики становила понад 7%, основну масу в якій займає біогаз.
Біогаз – яскравий представник так званої віднолюваної енергетики. Його можна спалювати в опалювальних установках і отримувати тепло для обігріву. У когенераційних установках можна отримувати електроенергію, яку потім агрокомпанії використовують в своїх виробництвах. Ну а в збагаченому вигляді біогаз застосовують в двигунах транспортних засобів в якості палива. До слова, не так давно на сільгоспвиставках були представлені трактори з двопаливними двигунами – вони можуть працювати як на дизелі, так і на суміші біогазу та дизельного палива. Шведсько-німецька техніка вже зацікавила аграріїв. І справа не тільки в турботі про екологію, економія коштів – головна причина.

Для вироблення біопалива потрібен біогазовий комплекс – інженерно-технічна споруда, в якій відбувається процес переробки органічних відходів в биометан. В Україні є серйозні сировинні можливості. Так, за даними Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження, використання тільки 37% відходів від роботи тваринницьких і рослинницьких господарств дозволить отримати понад 10 млрд кубометрів біогазу. Експерти АПК нагадують, європейські партнери виділяли субсидії на закупівлю обладнання для будівництва біогазових станцій.

Стрімке подорожчання добрив на тлі зростання цін на газ має привернути увагу сільгоспвиробників до органічних добрив. Сьогодні органіка повинна стати і по суті вже стає серйозною альтернативою хімічним добривам. Для цього уряду і аграріям слід звернути увагу на тваринництво. Старожили галузі згадують: коли в кожному господарстві була велика рогата худоба, то це дозволяло агрокомпаній удобрювати щорічно близько 25% усього земельного фонду саме органікою від ВРХ.

Таким чином, вважають аналітики Земельного агентства “Агро-інвест”, нинішній газовий стрибок цін на світовому ринку не повинен різко вплинути на перспективи ринку землі в Україні. Вихід є завжди. Головне, вивчити всі можливості, а не поспішати мітингувати під стінами парламенту чи уряду.

20/10/2021