Жива вода: парламент приховано підвищує вартість українських земель сільгосппризначення

У минулому матеріалі ми вже відзначали, що наявність відповідної інфраструктури для якісного проведення польових робіт суттєво впливає на формування вартості гектара землі сільськогосподарського призначення. Аналітики Земельного агентства “Агро-інвест” серед таких складових відзначають наявність працюючих зрошувальних систем. Клімат змінюється, глобальне потепління – це не якийсь псевдонауковий міф. Два роки тому, зокрема, одеські аграрії вже зрозуміли, що грати в російську рулетку з кліматом погана затія. Немає дощів – нічим поливати. Нічим поливати – можна і не претендувати на високий урожай і згодом високу вартість продажу ділянки.

Жива вода: парламент приховано підвищує вартість українських земель сільгосппризначення - Агро-Інвест

А тому останні новини зі стін українського парламенту експерти агентства зустрічають зі стриманим оптимізмом. Напередодні народні обранці підтримали в першому читанні проект закону “Про організації водокористувачів та стимулюванні гідротехнічної меліорації земель”. Причому, голосували за важливість відродження меліоративних систем  представники практично всіх фракцій. На щастя, питання не стало політичним. В майбутньому, коли закон втілять в життя, поливальні і насосні станції з паперових планів перейдуть в матеріальне явище, а ринок землі буде на більш динамічному рівні і для економіки держави замаячать на горизонті благополучні часи. Для початку давайте розглянемо, за що ж проголосували депутати, щоб зрозуміти – за рахунок чого чекати припливу реальних інвестицій в землі сільгосппризначення.

Отже, законопроект встановить чіткі правила, що дозволяють інвестувати в розвиток і модернізацію меліоративної інфраструктури; підвищить ефективність використання меліоративних систем, а також дозволить збільшити площі, на яких застосовується полив. Важливий момент в цьому питанні – державно-приватне партнерство в частині модернізації трубопроводів. Якщо вдасться вирішити питання з управлінням водних ресурсів і монополістом, що надає послуги енергозабезпечення, то Україна зробить серйозний крок “Назад в майбутнє”. Так-так, саме туди – все-таки меліоративні системи це не те, щоб ноу-хау. Багато з них Україні дісталися в спадок від розваленого Радянського Союзу. Але горе-керівники на місцях не зуміли їх зберегти. Втім, сучасні технології повинні мати куди більш високий ККД, куди більш міцне обладнання. Все ж на дворі 21 століття.

Після проголосованого в другому читанні закону державні інстанції (їх представники на місцях) повинні будуть врегулювати питання “людського” тарифу з Обленерго. Не так давно на Півдні Одеської області був кричущий випадок. Аграрії, які вирощували рис, не могли нормально поливати свою культуру водами дунайських каналів, при тому, що води було більш ніж достатньо. Стоп-краном виступив збільшений в кілька разів тариф. Без будь-яких економічних обґрунтувань.

Механізм відновлення поливальних систем непростий і може зайняти не один рік – але відмовлятися від нього не можна. Наявність сільгоспземель, забезпечених сучасною технікою для прибирання і посіву, меліоративними машинами робить такі землі ціннішими в очах інвесторів. Фахівці Земельного агентства “Агро-інвест” рекомендують своїм клієнтам звертати увагу на цей фактор ціноутворення родючих ділянок і готові роз’яснити всю останню інформацію, що доносяться з кабінетів влади і має відношення до ринку землі.

09/09/2021