Земельні шахраї: як захистити землю і капітал від “темної сили”

Ринок землі, який в Україні діє вже майже три місяці, це вікно можливостей не тільки для законослухняних громадян, будь-то самих землевласників чи фермерів-орендарів. На жаль, представники так званої “темної сили” також чекають свого шансу, щоб скористатися неуважністю і розслабленням гравців ринку.

Земельні шахраї: як захистити землю і капітал від “темної сили” - Агро-Інвест

Земельне агентство “Агро-Інвест” попереджає покупців і продавців сільгоспземлі про так званих агрошахраїв, В зв’язку з цим наші фахівці підготували кілька рекомендацій, як захиститися від земельних махінаторів.
Втім, до обережності при проведенні земельних операцій закликає і міністерство юстиції. У повідомленні відомства власникам земельних ділянок рекомендується дотримуватися двох основних правил:
– Подбати про присвоєння земельній ділянці кадастрового номера. Це так званий аграрний паспорт для землі і без такого кадастрового номера неможливо буде здійснити жодної юридичної операції з землею.
– Занепокоїтися тим, щоб речові права на земельну ділянку, тобто оренда або власність, були обов’язково внесені до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

У міністерстві пояснюють, що у більшості землевласників право на землю знаходиться тільки на паперових носіях. А це – відкритий шлях для шахраїв, які можуть підробити документи і звернутися до нотаріуса з підробленим документом. Крім того, коли немає оцифрованих даних в реєстрі, ніхто не знає, хто власник, крім того органу, який видавав документ, в архіві якого знаходиться другий примірник документа.

Окремо згадаємо і недобросовісних юристів. Однією з поширених схем по присвоєнню шахраями чужої землі є операція з закинутими орендованими ділянками. Фахівці земельного ринку згадують про випадки, коли люди віддавали свої ділянки в оренду, а ті, хто їх орендував, через якийсь час переоформляли ділянки на себе або третіх осіб. Після чого шахраї примудрялися здавати ділянки або переуступати права власності. Таке часто відбувається на занедбаних ділянках. Власники знають, що ділянка є, але не займаються нею. Зате займається хтось інший… Подібні дії відбуваються за сприяння недобросовісних нотаріусів.

Помилково вважати, що земельні шахраї, яких часто небезпідставно ототожнюють з рейдерами, полюють лише на великі агропідприємства. Так, на законодавчому рівні такого поняття як рейдерство  немає. Але загроза є. Чиновники мін’юсту звертають увагу на два види рейдерства. Під першим, так званим “Реєстраційним рейдерством” мається на увазі інцидент, коли державним реєстратором здійснено незаконну реєстраційну дію. Тоді людині треба звертатися зі скаргою на дії державних реєстраторів до Міністерства юстиції, в Офіс протидії рейдерству. Коли ж мова про те, що  ви стаєте жертвою підробки документів, то вже варто звертатися безпосередньо в Національну поліцію. Це чистої води кримінальна справа. Підробка документів трапляється як правило тоді, коли громадяни не подбали про оцифрування прав. Знехтували правозахисною гігієною.

Вибравши в якості інформаційного помічника Земельне агентство “Агро-Інвест” ви максимально убезпечите себе від попадання в неприємну ситуацію, викликану діяльністю нечесних на руку ділків.

23/09/2021