Земля Шредінгера: як в об’єднаних громадах “зникали” сільгоспугіддя

Земельне агентство “Агро-інвест” не втомлюється нагадувати своїм майбутнім клієнтам – в епоху введення ринку земельних послуг просто не можна нехтувати будь-якою корисною інформацією на цьому полі. Сьогодні ми приділимо особливу увагу наявності тієї чи іншої сільськогосподарської ділянки у відповідному реєстрі. І якщо з яких-небудь причин ваша земля “в списках не значиться”, то фахівці “Агро-інвест” докладуть усіх зусиль, щоб розібратися в проблемі.

Земля Шредінгера: як в об’єднаних громадах “зникали” сільгоспугіддя - Агро-Інвест

Для початку потрібно зрозуміти, яким чином сільгоспугіддя могло виявитися “невидимим”. Тут важливо зрозуміти, що махінація з боку орендаря проходить в кілька кроків. Спочатку, користуючись багаторічною байдужістю пайовиків і юридичною необізнаністю, відбувається переоформлення землі. Нібито, господаря немає, ніхто зацікавленість не проявляє. Як правило, таке відбувається з ділянками істотно віддаленими від обласних і навіть районних центрів. Доводилося не раз спілкуватися з фермерами, які спеціально звертають увагу на такі землі, до яких перевіряючим органам важко дістатися. Бездоріжжя, горбиста місцевість, можливо не дуже висока врожайність зернових. Головне, на землю ніхто не претендує, ні з ким пайовою часткою ділитися не треба. Фіскальні органи діяльність такого підприємця, що розташувався на відшибі цивілізації, навряд чи приїдуть перевіряти. У нульові і початку десятих така “земля Шредінгера”, наприклад в Одеській області розташовувалася в прикордонних з Молдовою Великомихайлівському, Фрунзівському, Красноокнянському районах. Села в цих районах жили бідно, інфраструктура не розвивалася, молодь вся їхала в пошуках кращого життя. Зате орендар спокійно заробляв на “нічийнїй” землі, за копійки наймаючи на роботу місцеве не особливо вибагливе в фінансових запитах населення.

Ситуація почала змінюватися на краще лише в тих районах, керівництво яких зрозуміло – держава грошей на розвиток населених пунктів не дасть, потрібно самим шукати те, що добре заховане. Термін “інвентаризація сільгоспземель” почали вживати сільради і райцентри відносно нещодавно, коли з 2019 року в Україні стартував новий етап адміністративно-територіальної реформи, і роль об’єднаних територіальних громад в наповненні місцевих бюджетів ставала на порядок важливіше, ніж у районних державних адміністрацій. Прогресивні керівники ОТГ в першу чергу почали з інвентаризації сільгоспземлі. Залучалися спеціалізовані компанії, які могли б провести грамотну аерозйомку, правильно змасштабувати, а після чого підрахувати – скільки ж від такої “невидимої” землі недоотримала на свій розвиток та чи інша громада. Зрозуміло, без об’єктивної та професійної роботи правоохоронних органів також складно розраховувати на успішний результат в пошуку “загублених” багато років потому сільгоспугідь.

Виявляється, у ділянки є законні господарі, яких нечесним шляхом позбавляли законного права отримання пайової частки, хоч і мізерної. Експерти земельного агентства “Агро-інвест” готові проконсультувати законних землевласників з усіх питань, в тому числі що стосуються реальних прав на ділянку і її наявності в реєстрі. Тільки досконально знаючи свої права і можливості потенційний продавець чи покупець землі може себе спокійно і впевнено почувати в період активної фази земельної реформи.

24/08/2021